LETNI NIEZBĘDNIK STAJENNY - co warto mieć w swojej skrzynce jeździeckiej?

Komentarze (0)

LETNI NIEZBĘDNIK STAJENNY - co warto mieć w swojej skrzynce jeździeckiej?

Szampon dla koni i nie tylko, czyli co warto zabrać do stajni latem

Lato ma swoją specyficzną aurę - dłuższe dni, okres wakacyjny, co oznacza więcej godzin spędzonych w stajni. Przygotowaliśmy dla was listę produktów, które przydadzą się w tym okresie. Upalne ciepłe dni są idealną porą na SPA twojego konia!

Zabieg pielęgnacyjno-relaksacyjny możemy podzielić na kilka etapów.

KĄPIEL KONIA

Kąpiel to moment, w którym pozbywamy się całego brudu oraz potu, a przy okazji jest to też dobry sposób na wzmacnianie relacji ze swoim zwierzakiem.

Mycie konia ułatwi użycie szczotki z gąbką, szczotkę z dozownikiem oraz ściągaczka do wody. Podczas kąpieli konia najlepiej użyć ciepłej wody. Pamiętaj, że jeżeli planujesz kąpiel zimną wodą koniecznie zacznij od nóg i powoli przesuwaj strumień do góry.

Podstawowym kosmetykiem potrzebnym do kąpieli koni jest szampon. Większość z nich to koncentraty, które rozrabiamy z wodą, dzięki czemu wystarczą na bardzo długo. Warto zatem poświęcić chwilę na wybór dobrego produktu.

Szampony dedykowane do konkretnej maści. Mają za zadanie uwydatnić naturalny kolor sierści konia. W przypadku koni karych i skarogniadych chronią przed rozjaśnianiem włosa przez słońce. Szampony dla koni siwych powodują lekkie wybielanie, polecamy używać takich szamponów także do odmian:

Kolejną grupą są szampony dla koni z problemami skórnymi i szczególnie wrażliwych. Kąpiele z dodatkiem tych preparatów pomagają usunąć problemy związane z łupieżem i suchą skórą oraz łagodzą swędzenie. Po zastosowaniu tych produktów sierść jest miękka i błyszcząca, a skóra odżywiona.

Szampony do wszystkich maści oraz dla koni bez większych problemów skórnych. W kąpielowym SPA oprócz miękkiej i zadbanej sierści, nie może zabraknąć doznań związanych z pięknym i relaksującym zapachem:

Szampony dla koni chłodzące

Świetnie sprawdzają się po treningu w celu zregenerowania mięśni oraz ścięgien, a także przyspieszają obniżenie temperatury ciała po intensywnym wysiłku. Takie kąpiele w upalny dzień przynoszą ulgę i poprawiają samopoczucie naszego konia. Większość szamponów chłodzących nie wymaga spłukiwania, dlatego stosuje się je na końcu zabiegów pielęgnacyjnych.

szampony dla koni

ODŻYWKA DO GRZYWY I OGONA

Następnym krokiem po kąpieli jest nałożenie odżywki. Ogon powinniśmy rozczesywać zawsze z użyciem sprayu i czesać od dołu do góry, co zapobiega wyrywaniu włosów. Stosowanie odżywki na całego konia powoduje tworzenie warstwy ochronnej przed brudem, dzięki czemu zanieczyszczenia trudniej się przyczepiają, a proces czyszczenia staje się szybszy i łatwiejszy. Uwaga - nie używaj nabłyszczacza w okolicy siodła oraz łydek bezpośrednio przed jazdą. Kosmetyk sprawia, że sierść staje się śliska, a to utrudnia prawidłową pracę łydek.

Odżywki poprawiają jakość włosa, nadają połysk, a nasz koń wygląda pięknie i zdrowo. W naszym asortymencie znajdziesz szeroką gamę odżywek o różnych pojemnościach i właściwościach.

odżywki dla konia

PREPARATY ŁAGODZĄCE UCZUCIE SWĘDZENIA

W związku ze zwiększoną aktywnością owadów w okresie wiosenno-letnim, konie narażone są na nieprzyjemne skutki ich ukąszeńi. Uczucie swędzenia może doprowadzić do wycierania ogona lub grzywy. Na ratunek przychodzi tonik z EquiNatura, który łagodzi swędzenie, zmniejsza łupież, zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii oraz pobudza cebulki do wzrostu. Na wytarty ogon świetnie sprawdzi się Hair Root Liquid z Effola, który przyspiesza porost włosów. Z problemem wycierania ogona dobrze poradzi sobie też preparat Calm IT od firmy Jump IT. Ma właściwości kojąco - łagodzące, przeciwzapalne, antyseptyczne i ochronne, eliminuje też swędzenie i dermalne przyczyny wycierania grzywy i ogona. W okresie letnim polecamy profilaktyczne stosowanie preparatów przeciw swędzeniu. Końskie ogony bardzo długo odrastają.

PREPARATY DO KOPYT

Ostatnią częścią końskiego SPA jest pielęgnacja kopyt. Letni brak opadów oraz wysoka temperatura sprawiają, że kopyta stają się wyjątkowo suche i podatne na pękanie. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i częsta pielęgnacja. Do wyboru są preparaty w formie żelu, oleju oraz smaru. Niektóre oleje mają zakrętkę z wbudowanym pędzelkiem. W przypadku pozostałych produktów polecamy używać pędzelka z nakrętką, takie rozwiązanie ułatwia przechowywanie. Przed użyciem preparatu do kopyt, dobrze jest je umyć wygodną szczotką z rączką lub nałożyć peeling, który pozwoli na bardziej efektywne działanie smaru.

preparaty do kopyt

czyszczenie kopyt

ELEKTROLITY DLA KONI

Koń będzie prezentował się pięknie tylko wtedy, kiedy będzie zdrowy. Warto zatem latem pamiętać o podawaniu koniom elektrolitów. Wysoka temperatura powoduje bardziej intensywne wydzielanie potu, co w konsekwencji może doprowadzić do niedoborów podstawowych pierwiastków w organizmie. Elektrolity to jony soli rozpuszczone we krwi i tkankach organizmu, które pomagają zachować równowagę płynów w komórkach. Są one niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego oraz pracy mięśni. Niewystarczająca ilość elektrolitów może doprowadzić też do odwodnienia. Należy pamiętać, iż nie tylko konie pracujące narażone są na niedobory.

Dawkę elektrolitów dobieramy indywidualnie w zależności od zapotrzebowania danego konia. Zbyt duża ilość wzmaga pragnienie, co zwiększa oddawanie moczu, a wraz z nim elektrolitów. Elektrolity dodajemy do paszy mają formę proszku lub płynu.

Najpopularniejsze to Elektrolity Mebio o przedłużonym działaniu oraz Hydraction od LPC. W naszej ofercie znajdziesz również elektrolity kliniczne Izolitol Gastro Light stworzone z myślą o koniach wrzodowych.

elektrolity dla koni

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć