Ochraniacze

Ochraniacze dla konia

W powszechnej świadomości koń uchodzi za symbol zdrowia i siły. Tymczasem to majestatyczne zwierzę ma wiele czułych punktów, a jednym z nich są jego nogi. Muszą dźwigać ważący ponad pół tony ciężar swojego ciała, a do tego często jeźdźca.

Z tego powodu, szczególnie podczas treningów, nogi konia są narażone na liczne urazy...

Więcej

Ochraniacze dla konia

W powszechnej świadomości koń uchodzi za symbol zdrowia i siły. Tymczasem to majestatyczne zwierzę ma wiele czułych punktów, a jednym z nich są jego nogi. Muszą dźwigać ważący ponad pół tony ciężar swojego ciała, a do tego często jeźdźca.

Z tego powodu, szczególnie podczas treningów, nogi konia są narażone na liczne urazy. Ryzyko zwiększa konieczność wykonywania gwałtownych manewrów. Jak zatem ochronić nogi konia przed kontuzją? Najlepszym wyjściem jest założenie mu ochraniaczy.

Ochraniacze na przody

Najważniejszym rodzajem ochraniaczy są te, które chronią przednie nogi. To właśnie ten obszar jest najbardziej narażony na urazy, dlatego właśnie ochraniacze należy ubierać koniowi podczas każdego treningu. Największym ryzykiem jest dla niego uderzenie tylnej kończyny w przednią – koń może nabawić się wtedy poważnej kontuzji.

Istnieją dwa główne rodzaje ochraniaczy tego typu. Pierwszy to ujeżdżeniowe, czyli bardziej zabudowane, które są także nazywane kontaktowymi. Drugim rodzajem ochraniaczy są przednie skokowe. Chronią one przednie nogi wyłącznie od tyłu, z przodu znajduje się tylko zapięcie.

Ochraniacze na tylne kończyny

Tylne nogi są mniej narażone na urazy, co nie oznacza, że nie należy ich chronić. Konie czasem strychują, czyli uderzają jedną tylną nogą o drugą, co może doprowadzić do urazów – stąd zwyczajowa nazwa tylnych ochraniaczy to strychulce. Należy o nie szczególnie zadbać u koni kutych. Uderzenie podkową może mieć opłakane skutki. Ochraniacze na tylne nogi dzielą się na dwa rodzaje: pełne i zabudowane.

Ochraniacze na kopyta

Przy uderzeniu tylnej nogi o przednią może dojść do urazu nie tylko tej drugiej, ale też samego kopyta – właśnie dlatego warto stosować specjalne kaloszki. Dostępne są ich różne rodzaje. Jeżeli chcemy mieć pewność, że będą one ściśle przylegać do kopyta, należy rozważyć wersję anatomiczną (jest to droższa opcja).

Ochraniacze transportowe

Tego typu ochraniacze są koniecznością przy transporcie konia. Są one dużo wyższe i chronią nogi aż do nadgarstka, ewentualnie stawu skokowego. Każdy odpowiedzialny właściciel konia powinien zapewnić mu podczas transportu ochronę nóg. Niektóre konie mają problem z tylnymi ochraniaczami tego typu, jednak z czasem powinny je zaakceptować.

Konia warto chronić nie tylko podczas transportu, ale też w stajni, używając ochraniaczy stajennych.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć