Derkowanie koni zimą: jak wybrać i dbać o derkę?

Komentarze (0)

Derkowanie koni zimą: jak wybrać i dbać o derkę?

Zima to okres, w którym właściciele koni muszą szczególnie dbać o ich komfort i zdrowie. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia stajni w tym czasie są oczywiście derki. Dlaczego więc warto golić konie i jak dobrać odpowiednie derki dla nich zimą?

Dlaczego golimy Konie?

Długi, zimowy włos może być uciążliwy podczas treningów czy jazdy zimą. Schnie długo, trudno jest go utrzymać w czystości, a konie mogą się przegrzewać podczas intensywnego wysiłku. Golenie konia może okazać się niezbędne, zwłaszcza jeśli planujemy systematyczną jazdę zimą lub udział w zawodach. Warto jednak pamiętać, że pozbywając konia naturalnej ochrony, niezbędne jest użycie odpowiednich derek, które zabezpieczą go przed chłodem i wilgocią.

Sposobem na krótki włos jest derkowanie konia już od pierwszego linienia, czyli w okolicy września.

Do czego służy derka polarowa?

Derka polarowa jest nieodzownym elementem podczas niskich temperatur, niezależnie od tego, czy konie są ogolone, czy nie. Jej zadaniem jest stopniowe schładzanie organizmu i odprowadzanie wilgoci. To kluczowe, aby uniknąć nagłych zmian temperatury, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie koni. Derka polarowa jest również świetnym rozwiązaniem na początku jazdy, pomagając w szybszym rozgrzaniu mięśni.

derki polarowe

Derka Padokowa vs. Stajenna

Derka padokowa charakteryzuje się mocniejszym, wodoodpornym materiałem zewnętrznym oraz rozcięciami po bokach, które umożliwiają swobodny ruch na padoku. Natomiast derka stajenna jest lżejsza i lepiej oddycha, co ułatwia obsługę konia wewnątrz stajni. Wybór między nimi zależy od warunków, w jakich przebywa koń. Kiedy zwierzę wychodzi na zewnątrz derkę padokową można używać na derkę stajenną.

Wybór wypełnienia derki

Dobranie odpowiedniego wypełnienia derki zależy od długości włosa konia oraz temperatury w stajni i na dworze. Ogólne zalecenia dla koni ogolonych to derki stajenne o wypełnieniu: 15-10°C - 150 g, 10-5°C - 200 g, 5-0°C - 300 g, poniżej 0°C - 400 g. Na wybieg możemy użyć derki o podobnym wypełnieniu lub założyć na wierzch derkę o grubości od 0 g do 150 g, w zależności od różnicy temeratur pomiędzy stajnią, a padokiem.

Konie niegolone lub chore mogą potrzebować derki o wypełnieniu 150-200 g na wybieg. Warto jednak obserwować zachowanie koni i dostosowywać derki do ich indywidualnych potrzeb.

derki z wypełnieniem do 150 g

derki z wypełnieniem powyżej 200 g

Rozmiary i problemy z derkami

Nieprawidłowo dobrana derka może powodować dyskomfort lub nawet obrażenia u konia. Warto więc zwrócić uwagę na rozmiar derki oraz dostosować ją do indywidualnych cech konia. W przypadku problemów, takich jak obcieranie, istnieją różne rozwiązania, np. elastyczne ochraniacze na szyję i łopatki, które zapewniają dodatkową ochronę.

akcesoria do derek

Jak wybrać odpowiedni rozmiar derki?

Rozmiary derek w naszym sklepie to długość mierzona od początku kłębu do rzepu ogonowego, miarka powinna być lekko napięta. Jeżeli znasz wzrost swojego konia mierzonego w kłębie spójrz na tabele. Uwaga niektóre konie mają niestandardową budowę w takich przypadkach długość derki może być inna.

Wzrost konia w cmDługość derki w cm
Powyżej 178 165
170-177 155
160-169 145
150-159 135
136-149 125
120-135 115
Poniżej 119 105

Podsumowując, wybierając derki dla koni zimą, należy zwrócić uwagę na ich indywidualne potrzeby oraz warunki, w jakich przebywają. Odpowiednio dobrane derki zapewnią koniom komfort i ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, pozwalając im cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją przez cały okres zimowy.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć