Jak odstraszyć muchy od konia?

Komentarze (0)

Jak odstraszyć muchy od konia?

Muchy i gzy potrafią zepsuć pobyt w stajni. Przedstawimy kilka sposobów na to jak odstraszyć muchy od konia i zmniejszyć ilości owadów.

Posiadam przydomową stajnie od 18 lat rozwiązania, które stosujemy pozwalają nam skutecznie ograniczyć ilość much oraz gzów. Walkę z owadami należy zacząć już w kwietniu. Żeby skutecznie ograniczyć ilość latających insektów należy zająć się tematem w każdym możliwym miejscu czyli w stajni, na padoku oraz na samych koniach. Pamiętajcie każdy wyłapany owad zmniejsza populację w kolejnym roku, czyli im dłużej stosujecie pułapki tym efekt zmniejszenia ilości much i gzów jest bardziej odczuwalny.

Jak odstraszyć muchy w stajni?

Ekologicznym i skutecznym sposobem walki z muchami w stajni są lepy na much oraz pułapki wabiące. W przypadku lepu najtrudniejsze okazuje się znalezienie odpowiedniego miejsca na zamontowanie, na szczęście producenci przychodzą z pomocą tworząc długie rozsuwane rolki z haczykiem. Lepy skutecznie sprawdzają się nawet na suficie dzięki czemu nie przeszkadzają podczas codziennych prac w stajni. Efekt powieszenia lepów i pułapek jest w zasadzie natychmiastowy.

Pułapki wabiące muchy to kolejny ekologiczny i skuteczny sposób na pozbycie się niechcianych owadów. U nas sprawdzają się nawet powieszone przed stajnią. W woreczku i pojemniczku znajduję się substancja, która wabi muchę, ta dostaje się do środka pułapki i już z niej nie wychodzi. Pułapki wabią nie tylko muchy, ale także osy i szerszenie posiadamy w ofercie wariant z pojemniczkiem wielokrotnego użytku. Pułapki wabiące należy powiesić w miejscu niedostępnym dla zwierząt i dzieci.

Pułapka wisząca z klejem to bardzo prosty sposób na walkę z muchami. Owady po prostu przyklejają się do posmarowanej powierzchni. Można nanieść klej na gotowy produkt składającą się z wiadra i metalowego mocowania lub zrobić pułapkę samemu. Mój sposób na użycie kleju to posmarowane deseczki, którą kładę na parapecie w każdym boksie. Przy oknach znajduje się dużo much, gzów, komarów oraz meszek, które zostały wniesione na koniach. Dzięki klejącym deseczkom problem można łatwo rozwiązać. Moje konie szybko nauczyły się, że klejąca deska na chrapach to nic przyjemnego w związku z tym straciły zainteresowanie. Kiedy powierzchnia pułapek jest zapełniona owadami wystarczy nanieść kolejną warstwę kleju.

Ostatnim sposobem na walkę z owadami jest preparat owadobójczy Asekor Fly. Podczas używania produktu owadobójczego należy zachować szczególną ostrożność. Pamiętaj, że jest to produkt, który może negatywnie wpłynąć na środowisko. Asekor Fly używam także na konie, przeczytaj fragment o preparatach owadobójczych, które stosuję na konie.

PUŁAPKI NA OWADY

Pułapki na muchy i gzy - jak odstraszyć muchy od konia na pastwisku?

Całkowicie nietoksyczny i przyjazny dla środowiska sposób walki z owadami. Skutecznie zmniejsza liczbę gzów oraz wszelkich gryzących owadów, choć na zdecydowanie odczuwalny efekt trzeba poczekać kilka sezonów, ale zaufajcie nam warto. Każda wyłapany giez to mniejsza populacja w kolejnym roku.

Jak działa pułapka na gzy? Piłka nagrzewa się i symuluje gzowi docelowy obiekt, który ma go zwabić do ssania krwi. Po nieudanej próbie zassania krwi owad wzlatuje do góry i jako jedyną przypuszczalną drogę wyjścia wybiera pojemnik wyłapujący z wodą.

Bardzo ważne jest usytuowania pułapki. Musi to być miejsce:

  • nasłonecznione, ponieważ brązowa kula musi mieć wyższą temperaturę,
  • takie, które owad ma szansę zobaczyć z daleka (ukryta w drzewkach i krzakach nie zadziała),
  • nie może być na środku łąki, zdarza się że gzy ją omijają

Dobrze rozstawiona pułapka ściąga owady z każdego miejsca padoku. W naszym sklepie znajdziecie pułapkę ze stelażem oraz pułapki do powieszenia. Używam pułapki TaonX od 10 lat, aktualnie jest to moja trzecia. Zawsze chowam ją na zimę. Zdecydowanie najszybciej niszczy się plastikowy pojemnik, w naszym sklepie możesz go dokupić.

PUŁPAKI NA OWADY

Preparaty odstraszające i zabijające owady do stosowania na konie

Preparaty dla koni odstraszające owady

Wszystkie dostępne w naszym sklepie produkty sprawdziliśmy i działają. Należy jednak zrozumieć w jakich warunkach zadziałają. Odstraszanie owadów jest skuteczne w sytuacji gdy gzy, meszki i komary mają w pobliżu inne zwierzę, które nie zostało popryskane. W związku z tym jeżeli jeździcie sami na placu, a wkoło nie ma żadnego konia niestety chęć ukąszenia was i konia będzie większa niż odstraszający zapach. Sprawdźcie sami jak to działa, wypuścicie na padok kilka koni, w tym jednego popryskajcie dokładnie preparatem odstraszającym owady. U nas koń popryskany nawet sam stoi dalej od reszty zadowolony, że nic go nie gryzie. Preparaty odstraszające owady zazwyczaj działają kilka godzin.

Ultrashield Green z Absorbine Flay Stop na owady Mleczko odstraszające owady

Podczas częstych kąpieli latem warto użyć produktu z dodatkiem substancji odstraszających owady, takie działanie ma szampon Emouchine protec

PREPARATY PRZECIW OWADOM

preparat odstraszający owady dla konina owady dla koni

Preparaty owadobójcze, które stosuję na konie

Preparaty owadobójcze na konie używamy podobnie jak popularne produkty na pchły i kleszcze dla psów. Podczas stosowania należy zachować szczególne środki ostrożności. Preparaty mogą być szkodliwe dla ludzi. Produktów insektobójczych nie wolno stosować na głowę konia oraz rany. Przed zastosowaniem środków owadobójczych na moich koniach, co sezon robię próbę uczuleniową. Sprawdzam czy koń nie wykazuję reakcji alergicznej na preparat. W tym celu spryskuje mały obszar na ciele koni i czekam 48 godzin, jeżeli nie wystąpi reakcja alergiczna używam preparatu na całe zwierzę.

Absorbine Ultrashield środek o działaniu odstraszającym do kilku godzin i owadobójczym do 14 dni. W swoim składzie zawiera permytryne 0,05%, która wykazuje działanie insektobójcze wobec wielu gatunków owadów.

Asekor Fly produkt dużo silniejszy, stosuję go co 4 tygodnie. W swoim składzie zawiera permetryne 3,2%, cypermetryne 1,2%, tetrametryne 0,35%. Według producenta oraz karty charakterystyki jest to produkt do oprysku stajni. Sama przeanalizowałam skład i stosuję go na swoich koniach, z zastosowaniem środków ostrożności. Przed użyciem zawsze robię próbę uczuleniową. Nie stosuję preparatu na głowę konia oraz rany. Asekor Fly można spryskać lub rozprowadzić wzdłuż linii grzbietu przy pomocy strzykawki. Jednorazowa dawka preparaty nie może przekroczyć 25 ml. W przypadku kucy do 250 kg, ilość Asekor Fly to maksymalnie 10 ml na 100 kg masy ciała. 12 naciśnięć Asekor Fly spray to 10 ml. Nigdy nie stosowałam preparatu na klacze źrebne oraz źrebaki.

Produkty Asekor Fly oraz Absorbine Ultrashield mogą poprzez wdychanie podrażnić oczy i drogi oddechowe. Kontakt preparatów ze skórą może spowodować uczucie mrowienia lub swędzenia.

Czy permytryna jest bezpieczna dla koni?

Tak. Permytryna jest składnikiem produktów leczniczych dla ludzi na wszawicę głowy oraz świerzb. Jest także składnikiem popularnych preparatów na pchły i kleszcze dla psów. Produktów owadobójczych używam na moich koniach od 14 lat, nasza najstarsza klacz ma 26 lat i jestem pewna, że preparat nie wpłynął na jej zdrowie.

Uwaga! Permytryny nie wolno stosować na koty.

PREPARATY OWADOBÓJCZE

Obroża owadobójcza dla koni

Zawiera substancje geraniol, która wykazuje działanie owadobójcze i odstraszające owady. Testerem obroży jest nasza klacz Wensday, która zbiera największą ilość kleszczy. Kilka razy przeżyła inwazje wszołów, jako jedyny koń w stajni. Jak na razie jestem zadowolona z efektu działania obroży, którą zmieniam co 6 tygodni.

obroża owadobójcza

Sprawdzony przeze mnie sposób na użycie repelentów na konie, to zastosowanie Asekor Fly co 4 tygodnie i dodatkowo przed każdą jazdą preparatu odstraszającego owady, na przykład Hoseflay spray. W ten sposób droższy produkt wystarczy na kilka sezonów.

Dlaczego niektórzy uważają, że preparaty do stosowania na konie nie działają?

Dzieje się tak, dlatego że w naszym środowisku brakuje naturalnych wrogów owadów. Poza tym w stajni insekty mają idealne warunki do rozmnażania się. Dlatego tak ważne jest stosowanie pułapek na owady. Niestety niektórzy właściciele stajni zaniedbują temat, w wyniku czego co roku zwiększa się ilość natrętnych insektów. Wyobraźcie sobie, że w ciągu godziny na jeździe wokół was lata 5 gzów, pod koniec jazdy po skutecznym zadziałaniu preparatów nie ma żadnego owada, a teraz pomyślcie sobie jak może wyglądać sytuacja kiedy tych gzów będzie 50. Nawet jeżeli 10 zginie po kontakcie z permytryną, pozostałe 40 skutecznie uprzykrzy wam jazdę konną.

Czasami nie mamy wpływu na zastosowanie pułapek w stajni, wtedy z pomocą przychodzi jeszcze jeden sposób walki z owadami czyli derki siatkowe, maski dla koni i frędzle. Szczególnie polecam zastosować derką siatkową jeżeli lubicie wyjazdy w teren, tam z pewnością ilość gzów przekroczy możliwości zadziałania preparatów owadobójczych i odstraszających owady.

Derki siatkowe, maski i frędzle dla koni

Ostatni sposób radzenia sobie z uciążliwymi owadami to maski, frędzle oraz derki siatkowe. Derkę siatkową polecam do wyjazdów w teren, tam jest to najskuteczniejszy sposób na uciążliwe owady. W naszym sklepie znajdziecie frędzle doczepiane do kantara za pomocą rzepów lub frędzle z nausznikami i paskiem.

Posiadamy dużą ofertę masek dla koni przeciw owadom, wybór odpowiedniej będzie uzależniony od potrzeby waszego konia. Niektórym koniom wystarczy sama ochrona oczu, w tym przypadku polecam maskę z QHP lub maskę z kantarem HKM. Muchy potrafią uszkodzić końcówki uszu naszych koni, w tych miejscach pojawiają się trudno gojące rany. W takich przypadkach sprawdzi się maska z ochroną uszu. Producenci stworzyli także maski z możliwością odpięcia części nosowej. Zdarzają się konie, które szczególnie nie lubią much w okolicy nosa, sama takiego posiadam. Moja klacz czując w okolicy chrap muchę, potrafi nagle się zatrzymać, parskać albo podrzucać głową, właśnie dla takich koni dedykowana jest maska na nos. Przyznam, że kiedy chodzi na padoku jej zachowanie jest zabawne, ale mi nie przeszkadza. Sytuacja zmienia się podczas jazdy. Na szczęście rozwiązaniem problemu jest maska na nos, którą można przyczepić do nachrapnika. Dla koni szczególnie nerwowych na punkcie owadów są także maski chroniące oczy przypinane do ogłowia.

MASKI PRZECIW OWADOM

Derki siatkowe czyli ostatni ratunek przed owadami

Dobra derka przeciw owadom na padok powinna być wykonana z materiału odpornego na rozdarcia oraz dobrze oddychającego. Niestety mocne tworzywa często nie najlepiej przepuszczają powietrze. Właśnie dlatego producenci tworzą mocne materiały poliestrowe z drobnymi dziurkami, które pozwalają na cyrkulację powietrza pod derką. Przy wyborze derki przeciw owadom na padok należy zwrócić uwagę na:

  • rozcięcia lub nakładający się na siebie materiał na łopatkach, koń powinien mieć swobodę ruchów podczas biegania
  • szeroki pas pod brzuchem, to miejsce też warto zabezpieczyć przed owadami
  • kołnierz czyli ochrona szyi. Według mnie koń z długą i gęstą grzywą nie potrzebuje takiego zabezpieczenia. Kołnierz powinien mieć możliwość przypięcia do kantara.

Polecam derka siatkowa z kapturem i maską ten model ma możliwość odpięcia kołnierza oraz maski. Posiada długie zapięcia do kantara, które znajdują się po boku. Zaletą jest także potrójne zapięcie pod brzuchem. Derka ma szerszy krój przy szyi oraz klatce piersiowej, dzięki czemu idealnie sprawdzi się dla mocniej nabudowanych koni. Dla koni węższych w klatce polecam podobny model derka siatkowa z kapturem i maską.

DERKI PRZECIW OWADOM

Zdarzają się miejsca z tak dużą liczbą owadów, że jedynym rozwiązaniem na bezstresowa przejażdżkę jest derka siatkowa do jazdy konnej. Takie derki posiadają wycięte miejsce na jeźdźca i łydki. Warto zwrócić uwagę, żeby wybrany przez nas model oraz rozmiar nie ograniczał ruchów konia i jeźdźca. Polecam derkę siatkową do jazdy, która zabezpiecz najbardziej narażone na ukąszenia owadów miejsca, jednocześnie nie blokuje łopatek, jest w kilku ciekawych kolorach i przystępnej cenie. Nowy i bardzo ciekawy model to treningowa derka siatkowa z frędzlami. Frędzelki podczas ruchu obijają się o nogi i brzuch konia sprawiając, że owad nie ma szans usiąść w tych miejscach. Dodatkowo posiada możliwość przypięcia kołnierza do ogłowia, co zapobiega zsuwaniu się go na kłąb. Derka jest mocno wycięta w okolicy popręgu, w związku z tym uważam że nie powinna ograniczać ruchów konia. Zdarzają się konie bardzo nerwowo reagujące na owada, która lata w okolicy zadu. Rozwiązaniem problemu jest derka siatkowa z frędzlami na zad.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar derki?

Rozmiary derek w naszym sklepie to długość mierzona od początku kłębu do rzepu ogonowego, miarka powinna być lekko napięta. Jeżeli znasz wzrost swojego konia mierzonego w kłębie spójrz na tabele. Uwaga niektóre konie mają niestandardową budowę w takich przypadkach długość derki może być inna.

Wzrost konia (cm)Długość derki (cm)
Powyżej 178 165
170-177 155
160-169 145
150-159 135
136-149 125
120-135 115
Poniżej 119 105

Reakcja alergiczna po ukąszeniach owadów

Zdarzają się przypadki koni, które wykazują reakcję alergiczną na ukąszenia owadów. W przypadku jednego z moich koni są to twarde, lekko swędzące grudki na klatce piersiowej. Dla Amante Mio bardzo skuteczny jest preparat Stop Itch spray na zmiany skórne. Preparat łagodzi skutki ukąszeń i zmniejsza uczucie swędzenia. Niestety w przypadku drugiego konia Gambi co roku konieczna jest pomoc weterynaryjna. Klacz ma klasyczną lipcówkę, czyli silną reakcję alergiczną na ukąszenia owadów. Odczyn u Gambi pojawia się w okolicy pępka. Małe ranki szybko zamieniają się w wielkie, spuchnięte i trudno gojące się place. Dla takich koni pomocne są derki egzemowe.

DERKI PRZECIW OWADOM

MASKI PRZECIW OWADOM DLA KONI

PREPARATY PRZECIW OWADOM NA KONIE

PUŁAPKI NA OWADY

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć